Matthew Syed ''Metoda czarnej skrzynki''

19:48:00 donka reads 0 Komentarzy


"Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu" jest pewnego rodzaju wiadrem zimnej wody wylanej na rozgrzaną głowę. Niesamowicie pobudza nasz umysł do myślenia, a oczy zmusza do szerokiego otworzenia!

Książka ta jest trochę poradnikiem, trochę zbiorem różnych historii i przede wszystkim ogromną kopalnią wiedzy. Podaje suche fakty i wyciąga wnioski z konkretnych wydarzeń.
Pokazuje podejście do popełnionego błędu w wielu dziedzinach. Medycynie, lotnictwie, sądownictwie czy prowadzeniu własnej firmy. Nie miałam pojęcia o tym ile tracimy nie ucząc się na naszych błędach, ale także błędach innych osób. Pokazuje nam ile tragedii mogłoby się nie wydarzyć, gdyby człowiek tylko nie wstydził/bał się/dbał o swoje dobre imię.

Ucz się na cudzych błędach. Nie będziesz żył dość długo, by popełnić wszystkie samemu. Eleanor Roosevelt
Książka Matthew Syeda uświadomiła mi przede wszystkim, że błędy popełnia każdy i nikt nie jest z tego zadowolony. Ludzie, którzy jednak traktują je jako możliwość nauki osiągają w życiu znaczenie więcej, niż na przykład ci, którzy wypierają się swoich pomyłek.
 Czytając ten pewnego rodzaju poradnik nauczycie się, że nie wolno być dla siebie krytycznym. Trzeba przyznać się do gafy, przeanalizować ją i pomóc sobie oraz innym ludziom omijać ten scenariusz szerokim krokiem.

Pochłonęłam całą tę publikację z zapartym tchem w jakieś 3-4 godziny. Kiedy zaczęłam, nie było odwrotu. Historie są mega ciekawe i co cudowne, jest ich na prawdę całe mnóstwo. Pokazują tyle ciekawych zachowań, tyle ludzkich błędów i ogrom ich katastrofalnych skutków. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek z kategorii "rozwój osobisty" jaką miałam okazję czytać :)

No, i morał wyniosę na pewno. Błędami trzeba się "chwalić", a nie zamiatać pod dywan!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Insignis

Zobacz również:

0 komentarze:

Popularne Posty