Bandi ''Oskrżenie. Opowieści totalitarne''

08:10:00 donka reads 3 Komentarzy


Temat Korei Północnej był i nadal jest dla mnie ogromną niewiadomą. Pomimo wielu starań nie potrafię zrozumieć tego całego funkcjonującego tam systemu. Jak to możliwe, że w XXI wieku, kiedy zdaje się, że wolność człowieka jest chlebem powszednim w Korei Północnej zwyczajnie nie ma jej wcale. Zawsze wydaje mi się, że nasza polska propaganda jest ogromna i okropnie mąci nam w głowach. Porównując ją jednak do Korei Północnej no cóż, brak mi słów.Ci ludzie zachowują się jak roboty: klaszczą, śmieją się, płaczą na zawołanie. Nie buntują się, nie uprawiają sabotażu, nie drukują ulotek, nie spiskują. Służą państwu ze wszystkich sił, nawet kosztem najbliższych.
"Oskarżenie" jest zbiorem opowiadań przedstawiających codzienne życie Koreańczyków. Ich trudy, zmagania i pilnowanie każdego swojego ruchu tak, aby przypadkiem nie podpaść władzy. Książkę tę czyta się w zawrotnym tempie zważając na bardzo ciekawy temat, ale również na styl pisania autora. Podoba mi się, że nie jest to kolejny "podręcznik" przedstawiający trud mieszkańców Korei Północnej. W każdym słowie czuć ból, strach, wściekłość i chęć zasmakowania odrobiny wolności.

Kiedy obejrzałam film przedstawiający tamtejsze realia na lekcji historii w gimnazjum pierwszym pytaniem, które zrodziło się w mojej głowie było "Jak im pomóc?"
Tutaj odpowiedź na pytanie. Interesujcie się, zdobywajcie wiedzę i czytajcie materiały takie jak "Oskarżenie".
Uważam, że im więcej osób będzie miało świadomość tego co się dzieje "za murami" ktoś w końcu zdecyduje się zrobić ten krok "w dobrą stronę".


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Zobacz również:

3 komentarze:

 1. Uwielbiam takie klimaty, a o samym tytule jeszcze nie słyszałam, więc z pewnością będę mieć go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również! Przeraża mnie jednak, że dla nas są to "te klimaty" a dla milionów ludzi po prostu rzeczywistość ...

   Usuń
 2. Dziękuję za podesłanie tej recenzji. Z pewnością się zapoznam z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty